Európai befektetési piacok: az ipari lett a legkeresettebb ingatlanszektor
Magyarországon 2017-ben 231 millió eurót fektettek be a befektetők ipari ingatlanokba
Az európai befektetők számára az ipari, és különösen a logisztikai ingatlanok váltak a legkedveltebbé, első alkalommal megelőzve az irodákat – derült ki a CBRE legfrissebb európai befektetési felméréséből. 2017-ben Párizs, Madrid, Amszterdam, Frankfurt és London volt az öt legkeresettebb európai város, a befektetők pedig egyre inkább az alternatív befektetések irányába fordulnak az elérhető ingatlanok szűk kínálata és az agresszív árazás miatt.
A világ legnagyobb ingatlan-tanácsadója, a CBRE minden évben felmérést készít az ingatlanpiaci befektetők szándékairól és preferenciáiról az EMEA-térségen (Európa, Közel-Kelet és Afrika). A kutatás szerint idén először az ipari ingatlanok bizonyultak a legvonzóbbnak, az irodaingatlanok pedig a második helyen (26%) állnak. Az európai befektetők olyan piacokat keresnek, amelyek erős gazdasági fundamentumokkal rendelkeznek, folyamatos a bérleti díj emelkedése és jelentős a likviditás. 2017-hez képest a lakóingatlanok népszerűsége meredeken emelkedett és már minden ötödik befektető (21%) a lakáspiacot nevezte meg kedvenc ingatlanszektorának.
Tavaly az európai ingatlanpiac meghatározó jellemzője a nagy portfóliók, különösen a “platform” ügyletek értékesítésének növekedése volt. Olyan jelentős tranzakciók születtek, mint a Logicor-portfólió eladása a China Investment Corporation-nek 12,2 milliárd euróért a Blackstone részéről, vagy Brookfield 2,8 milliárd dolláros IDI Gazeley-értékesítése a Global Logistics Properties-nek. A vevők – jellemzően a nagy ázsiai befektetők – nemcsak, hogy beléptek a kontinens ingatlanpiacára, de az ingatlanok (és kezelésük) megvásárlásával a befektetők infrastrukturális és irányítási szakértelmet szereztek az ingatlanok kezelésére és a portfolió továbbfejlesztésére.
“2017 volt az az év, amikor az ipari és a logisztikai szektort vitathatatlanul újraértékelték, ezt bizonyítja az üzletek száma és nagyságrendje is. A logisztikai ingatlanok által biztosított hozamok továbbra is prémiummal rendelkeznek más szektorokhoz képest. A szektor jövedelmezőségének fenntarthatósága erős bérlői piacra épül, amely globális befektetőket vonz.”- hangsúlyozta Jack Cox, az CBRE európai ipari és logisztikai tőkepiaci vezetője.
Az agresszív árazás és prémium ingatlanok szűk kínálata miatt a befektetők egyre gyakrabban keresnek alternatív befektetési lehetőségeket: a válaszadók 72%-a már fektetett be alternatív ingatlanpiaci eszközökbe, 70%-uk pedig most is aktívan keres új lehetőségeket. Az alternatív eszközök az utóbbi tíz évben évi 45%-os növekedést mutattak a befektetési forgalomban, ez 2016-ban 23,6 milliárd eurót jelentett. A befektetők leggyakrabban a diákkollégiumokat (53%), nyugdíjasotthonokat (38%) és ingatlanadósságot (37%) keresnek.
Szektoriális preferenciák mellett a felmérés a földrajzi megfontolásokat is elemzés alá vette. Az öt legkeresettebb európai város Párizs, Madrid, Amszterdam, Frankfurt és London a befektetők számára. Párizs az ötödik helyről az első helyre ugrott, szemben a 2017-es évhez képest – annak az elvárásnak megfelelve, hogy a 2017-es évek politikai és gazdasági lendülete pozitív hatással lesz az ingatlanpiacon. London továbbra is a legfontosabb cél az Európán kívüli befektetők számára, és kétségtelenül továbbra minden más európai városhoz képest vonzóbb befektetői célpont marad.
“Bár az érzelmi hozzáállás nem mindig jelent azonnali befektetői aktivitást, a preferenciák jelzik, hogy melyek lesznek azok a piacok, ahol nő a forgalom a következő 12 hónapban. Néhány hónap alatt Franciaországban már észlelhető egyfajta elmozdulást Macron elnök megválasztása és az ezt követő gazdasági lendület miatt. A fundamentumok javulásának köszönhetően Madrid is jelentős befektetői érdeklődésre tarthat számot. A német gazdaság jelenlegi erőssége és a kínálat hiánya továbbra is befolyásolja a befektetői keresletet valamennyi kulcsfontosságú piacon. “- tette hozzá Jonathan Hull, a CBRE európai befektetési igazgatója.
Magyarországon tavaly összesen 231 millió eurót fektettek be az ipari ingatlanpiacon, amelynek többsége az első félévben érkezett, főleg az európai szintű Logicor-portfólió megvásárlása kapcsán. Az első osztályú ipari ingatlanok hozama 50 bázisponttal 7,75 százalékra változott az év során és 2018-ban is erős nyomás alatt áll majd. A jelentős befektetői érdeklődés mellett az ipari ingatlanok rendkívül korlátozott kínálata alakítja a piacot – az ingatlanállomány szűkössége pedig a konzervatív fejlesztési aktivitás és a jelentős tulajdonosok hosszú távú ingatlan-birtoklásának eredménye.
„A helyzet valószínűleg továbbra is fennmarad és ez jelenti a legnagyobb kihívást a magyarországi ipari ingatlanszektort figyelő befektetők számára. Mindazonáltal, a folyamatosan javuló fejlesztői hangulat és a valószínű tranzakciók segíthetik a szektor növekvő befektetési forgalmát.” – mondta Tim O’Sullivan MRICS, a CBRE magyarországi tőkepiaci főigazgatója.
Annak ellenére, hogy a 2017-es év a 291 milliárd eurós forgalmával rekordév volt az európai ingatlanbefektetések piacán, a befektetők 2018-ban várhatóan még több tőkét helyeznek el 2018-ban. Az EMEA-régióban befektetők harmada (33%) arra számít, hogy idén többet költ, mint 2017-ben, szemben a tavalyi 26%-kal. 2017 után 2018-ban is az ingatlanok rendelkezésre állása (34%) az aggodalom elsődleges forrása a befektetők számára, ez pedig globális szinten is a legnagyobb kihívás.
Az EMEA-régióban megfigyelhető befektetői szándékokról szóló 2018-as tanulmányunk weboldalunkról letölthető: https://www.cbre.com/research-and-reports/EMEA-Investor-Intentions-Survey-2018
Forrás: CBRE